Pielęgnacja Tapicerki Skórzanej

Tapicerka skórzana to jeden z najbardziej eleganckich i wyrafinowanych wyborów do wnętrza samochodu. Wymaga ona jednak specjalnej opieki i konserwacji aby zachować swoją jakość i estetykę przez długi czas. W tym artykule omówimy najlepsze sposoby czyszczenia i konserwacji tapicerki skórzanej w samochodzie. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy pamiętać aby skóra nie była narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Może to prowadzić do wysuszenia i popękania materiału, dlatego najlepiej czyścić tapicerkę skórzaną w cieniu lub w pomieszczeniu zamkniętym. 

Pierwszym krokiem jest usunięcie luźnego brudu takiego jak kurz czy inne zanieczyszczenia. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z miękką końcówką. Należy unikać szorstkich narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię skóry. 

W drugim kroku czyścimy wszystkie zanieczyszczenia, których nie sposób było usunąć podczas odkurzania. Usuwamy je za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia skóry. Należy pamiętać o wyborze odpowiednich środków przeznaczonych do tapicerki skórzanej, środki takie mają odpowiednie składniki, które nie zaszkodzą tapicerce skórzanej. 

W kroku trzecim zabezpieczamy tapicerkę skórzaną przed uszkodzeniami. W tym celu można użyć preparatów do konserwacji skóry, które nie tylko zapewnią ochronę przed promieniowaniem UV, ale także zapobiegną powstawaniu zarysowań i pęknięć poprzez nadanie skórze elastyczności. 

Warto stosować taką pielęgnację w regularnych odstępach czasu aby uniknąć w późniejszym okresie użytkowania większych kosztów związanych z regeneracją. A dodatkowo w ten sposób wydłużamy żywotność tapicerki skórzanej i cieszymy się jej świetnym wyglądem. 

Pamiętajmy, że konserwując tapicerkę skórzaną walczymy o zachowanie jej elastyczności i koloru przez długi czas. 

Tapicerka skórzana jest lakierowana i zabezpieczana dlatego nie wchłania np. rozlanego napoju czy innych zabrudzeń, jednakże zabezpieczenie nałożone w procesie produkcji nie jest wieczne, a skóra przez promieniowanie UV czy ciągłe wygniatanie, szorowanie jeansami i temu podobnymi procesami niszczy się i zniekształca, dlatego poddawanie jej procesowi czyszczenia i konserwacji jest ważne. 

Polecamy również podkładanie ręczników lub specjalnych mat zabezpieczających pod np. foteliki dziecięce, które potrafią mieć różne wypustki/wybrzuszenia pod spodem. Po dłuższym czasie fotelik w miejscu montażu może odkształcić tapicerkę skórzaną, co najczęściej skutkuje dwoma lub czterema wgłębieniami wielkości małego kamienia. Ręcznik lub mata uchroni tapicerkę przed możliwymi zabrudzeniami, a dodatkowo powinna uchronić ją przed stałym zniszczeniem/wgnieceniem. 

cropped-logo-3-czarne.png
Scroll to Top